Planter
På jagt efter gødningsstrategi med høj udnyttelse og et lavt klimaaftryk
Hos SEGES Innovation har vi anlagt markforsøg med det formål at undersøge, hvordan forskellige gødningsstrategier i kornafgrøder påvirker gødningseffekten, udbyttet og udledningen af lattergas.
Formålet er at give landmænd mulighed for at vælge gødningsstrategier, som både sikrer en høj udnyttelse af den tilførte gødning og et lavere klimaaftryk af afgrøden.
Forsøgene vil klarlægge:
hvordan udledningen af drivhusgasser og udbyttet påvirkes af, om gyllen nedfældes eller slangeudlægges
effekterne af om gyllen udbringes før etablering af afgrøden eller senere i den etablerede afgrøde, samt effekterne af om gyllen nedfældes før eller efter jordbehandlingen før såningen
lattergaseffekter ved dyrkning af henholdsvis vår- og vintersæd, samt ved at gødske med handelsgødning sammenlignet med gødskning med gylle.
Projektet er støttet af Promilleafgiftsfonden.